Afet Yardımımız

Afet Yardımımız

13 Şubat 2023 0 Yazar: admin

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldi. Geniş bir bölgede hissedilen ve yıkıcı etki bırakan deprem sadece Türkiye’de değil çevre ülkelerde de etkili oldu. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerimizi etkileyen deprem, sadece Türkiye’de hissedilmedi. Aynı zamanda çevre ülkelerde de hissedilen deprem; Suriye, Mısır, Lübnan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Irak’ta da hissedildi.

yardım tırı

6 Şubat 2023 tarihinde saat gece yarısı 4:17’yi gösterdiğinde Türkiye, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Evet, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem 7 kilometre derinlikte ve saat 4.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti. Başlangıçta 7,4 büyüklüğünde olduğu ifade edilen depremle ilgili sonradan bir güncelleme paylaşan AFAD, Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen depremin büyüklüğünü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalar sonrası 7.7 olarak revize etti. Bu arada Kandilli Rasathanesi de Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem için revize yaparken, depremin merkez üssünü Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi ve büyüklüğünün de 7,7 olduğunu duyurdu.

Türkiye’yi yasa boğan 7,7 büyüklüğündeki depremden saatler sonra aynı gün içerisinde ikinci büyük deprem meydana geldi. 7,7‘lik bu depremin ardından saat 13.24’te yani yaklaşık 9 saat sonra bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan bu depremin büyüklüğü ise 7,6 olarak kaydedildi.

Depremin boyutunu ve büyüklüğünü anlamak adına İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir’in sözünü dikkate almak gerekir. Buna göre Prof. Dr. Sözbilir depreme ilişkin yaptığı açıklamada “Son 100 yıldaki en büyük 2. deprem” ifadesini kullandı.

 • Hayatını Kaybeden Kişi Sayısı: 24 bin 617 kişi
 • Yaralanan Kişi Sayısı: 80 bin 278 kişi .
 • Afet Bölgelerinden Tahliye Edilen Kişi Sayısı: 102 bin 388 kişi
 • Sahadaki Personel Sayısı: 79 bin 110 personel görevde.
 • Diğer Ülkelerden Gelen Personel: 5 bin 309
 • Yıkılan Bina Sayısı: 6 bin 444 bina
 • Yıkıldı İhbarı Gelen Teyitsiz Bina Sayısı: 11 bin 302
 • Deprem yaşanan 10 ili kapsayan ve 3 ay sürecek olan OHAL ilan edildi.
 • 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle millî yas ilan edildi. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir.
 • Deprem sonrasında 100 Milyar TL tutarında kaynak ilgili kurumlara aktarıldı.
 • 10 ilde 77 sahra hastanesi kuruldu.
 • Türkiye’de eğitime 20 Şubat’a kadar ara verildi.
 • Depremlerin ardından 1117 artçı deprem meydana geldi.
 • YÖK, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş depremlerinin ardından Türkiye genelinde üniversitelerin açılışını süresiz olarak erteledi.
 • Deprem bölgesinde çalışmalara destek olmak için 9 bin 782 madenci bulunuyor.
 • Üniversitelerin bahar döneminde uzaktan eğitimle devam etmesine karar verildi.
Yardım Tırı

Derneğimiz de imkanları çerçevesinde hemen organize AFAD ile koordineli olarak Düzce Çilimli Asya Su bayi Selahattin Öztürk’e Düzce Asya Su sahibi İsmail, Yunus Emre Gülay ve üyelerimizin destekleri ile Rafet bölgesinde gönderilmek üzere Bir tır 5 litrelik su toplam 22 palet deprem bölgesine gönderilmek üzere hazırlandı ve Adıyaman’a gönderildi.. Tüm hayırsever üyelerimize Asya suya ve emanet tır alıp gelen afet bölgesine kadar ürünleri götürerek Jandarma il Komutanlığına teslim eden Hüseyin Karaüç’e, Tır’ı ayarlayan Düzce belediyesine en içten dileklerimize teşekkür ediyoruz Allah hayırlarınızı kabul etsin.

İkinci tırımız hazır, ödemesi yapılmış olarak ihtiyaç durumunu beklemektedir. Allah bir daha milletimize böyle acılar yaşatmasın diyoruz.

Asya Su Çilimli Bayi